28fW Polsce ZUS nie cieszy się bardzo dobrą opinią i jak pokazują badania pracownicy i pracodawcy widzą w niej zdecydowanie więcej wad niż zalet. Największą wadą są oczywiście niejasne przepisy, które wielu osobą sprawiają poważne problemy oraz kolejki w placówkach. Jeżeli przyjdzie nam coś załatwić w ZUS-ie to musimy liczyć się z tym, że możemy spędzić tam większość dnia. Kolejną wadą ZUS-u są skomplikowane procedury i niezrozumiałe formularze.

Często bez pomocy specjalisty nie damy sobie rady nawet z podstawowymi zadaniami. Dla wielu osób dużą wadą jest również konieczność odbycia kilku wizyt w ZUS-ie i bardzo długi czas oczekiwania na załatwienie sprawy. Co najgorsze naszych problemów nie rozwiążemy w jednym pokoju i musimy przeskakiwać z jednego okienka do drugiego. Firma w Polsce nie może liczyć również na pomoc ze strony pracowników ZUS, zwłaszcza jeżeli chodzi o pomoc telefoniczną.

Największe zalety ZUS-u to z kolei terminowość wypłaty świadczeń, wygląd placówki ZUS, możliwość załatwiania spraw przez internet oraz pomoc w wypełnieniu formularzy.